مزایای استفاده از دزدگیر اماکن

چکیده مطلب : سیستم دزدگیر اماکن ( intruder alar...

مزایای استفاده از دزدگیر اماکن

چکیده مطلب :

سیستم دزدگیر اماکن ( intruder alarm system ) یکی از قسمت های مهم سیستم های نظارتی – امنیتی – حفاظتی است . همان گونه که از نام آن مشخص است، ساختار و تکنولوژی این سیستم به صورتی است که سرقت یا دزدی را تشخیص داده و آن را به صورت آژیر و یا موارد دیگر به مخاطبین خود اعلام می نماید .

اجزا و قطعات به کار رفته در دزدگیر اماکن

برای این که یک دزدگیر اماکن قادر به کار کردن باشد هماهنگی اجزا و قطعات مختلف به کار رفته در آن مورد نیاز می باشد. یک دزدگیر اماکن در هر نوعی که باشد از قطعات ثابتی تشکیل شده که وجود آنها در این سیستم ضروری بوده و در نهایت موجب اعلان هشدار در مواقع نیاز می گردد. در ذیل به اجزای مهم به کار رفته در دزدگیر اماکن اشاره شده است:

  • دستگاه مرکزی: همه دزدگیرهای که در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گردند برای کنترل کردن سایر اجزای به کار رفته در سیستم نیاز به یک دستگاه مرکزی دارند. این دستگاه مرکزی در واقع مانند مغز انسان عمل کرده و سیگنال های دریافت شده از سنسورهای مختلف به این قسمت رسیده و فرمان های مختلفی که به قطعات هشدار دهنده ارسال می گردد توسط این قطعه انجام می گیرد.
  • سنسور مادون قرمز: passive infrared یا به اختصار PIR که به آن چشم الکترونیک دزدگیر نیز گفته می شود بر اساس انتشار امواج مادون قرمزی که به صورت غیر فعال در محیط می باشند عمل نموده و در مواقعی که سیستم اعلام سرقت اکتیو می شود مدار الکترونیکی که داخل سنسور قرار دارد (چشمی مادون قرمز) شروع به کار کردن نموده و به نشر امواج IR به صورت پرده های مثبت و منفی در محیط می پردازد. این سنسورهای مادون قرمز را در دو دسته چشمی فضای باز و چشمی فضای بسته بر اساس محل نصبی که دارند طبقه بندی می کنند و با توجه به نوع مکانی که قرار است دزدگیر در آن نصب گردد می توان هر یک از این چشمی ها را انتخاب نمود.
  • مگنت دزدگیر: از دیگر اجزای به کار رفته در دزدگیر اماکن مگنت دزدگیر بوده که ساختاری مانند آهنربا داشته و دارای دو قطب مثبت و منفی می باشد. تقابل این قطب های منفی و مثبت موجب راه اندازی مگنت شده و با دور شدن آنها از یکدیگر دزدگیر تحریک شده و فعال می گردد. نصب مگنت های دزدگیر بر روی درب و پنجره ها باعث می شود تا در صورت باز شدن آنها دزدگیر فعال شده و به صدا در بیاید.
  • آژیر دزدگیر: آژیرها سیگنال ها را از پنل مرکزی دریافت کرده و آنها را به هشدارهای صوتی تبدیل می نمایند. آژیرها و بلندگوها در اشکال مختلفی وجود دارند که بسته به محیط مورد نظر می توان هر یک از آنها را مورد استفاده قرار داد.
  • هشدار دهنده های نوری: زمانی که سرقتی اتفاق بیفتد و دزدگیر فعال گردد در کنار آژیر و هشدارهای صوتی، قطعه ای به نام هشدار دهنده نوری وجود دارد که در این هنگام اقدام به پخش نور به صورت چشمک زن می نماید و اطرافیان را از وجود خطر آگاه می کند.
  • تلفن کننده اتوماتیک: گاهی ممکن است با وجود هشدارهای صوتی و نوری که با فعال شدن دزدگیر اتفاق می افتد، فردی در اطراف محل مورد نظر نبوده و سارق قادر به انجام دزدی با خیال راحت باشد. auto dialer دستگاهی است که در کنار پنل مرکزی دزدگیر قرار گرفته و کاربر می تواند شماره هایی را از قبل به حافظه آن بدهد. این شماره ها می توانند شماره تماس پلیس، مالک و یا هر فرد دیگری باشد. یک پیام صوتی نیز مبنی بر وجود خطر و سرقت از قبل توسط فرد ضبط شده است و در هنگام وقوع حادثه، دزدگیر به صورت اتوماتیک با شماره های وارد شده به دستگاه تماس گرفته و پیام صوتی را به آنها منتقل می کند. این دستگاه auto dialer یا تلفن کننده در دو نوع سیم کارتی و خط ثابت در بازار وجود دارد.
  • پدال اضطراری: در محلی که تحت پوشش دزدگیر می باشد یک پدال و یا شاسی وجود دارد که می توان در مواقع اضطراری آنها را به صورت دستی فعال نموده و سایر افراد را از وجود خطر آگاه نمایند. استفاده از پدال یا شاسی بیشتر در بانک ها و جواهر فروشی ها کاربرد دارد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...